9. klassi õpilaste meenutused ja päeva jooksul kogutud teadmised.
Käisime reedel, 29. septembril Haapsalu Kultuurikeskuses Haapsalu Teadlaste Öö messil. Esmapilgul tundusid õpitoad ja asjad igavad, aga lähemal uurimisel panime isegi käed külge. Seal oli palju erinevaid inimesi, kes esitlesid erinevaid huvitavaid tehnoloogiaid ja palju muud.
Siinkohal mõned märksõnad, millega sellel päeval kokku puutusime.
Mess: noored, virtuaalreaalsus, soojuskaamera, tähtede ja kujundite kokkupanek, Rube Goldbergi masin, hambad, arst, arvuti, arvuti kokkupanek, 3D printer, robotid, laat.
Suukool: vesi, toit, hambapesu, suhkur, toiteained, hambaarst, hambaniit, hambakatt.
Teadusteater: AHHAA, tuli, päästmine, ohutusnõuded, kütus, hapnik, kuumus, plahvatus, gaas, gaasileke, õli, tulekustuti, tulekustutustekk, tulekahju.
Nüüd kõigest pisut lähemalt.
Messil saime tutvuda erinevate leiutiste ja tehnoloogiatega, paljusid asju ka ise katsetada.
3D-printer – põnevad asjad valmistatud printeri abil. Seda on tõeliselt huvitav vaadata. Sellega saab teha ka praktilisi igapäevaesemeid, nt lusikat.
Soojuskaamera – saab näha enda keha soojemaid kohti. Kui tulla sportimast siis tõenäoliselt oled üleni must läbi kaamera. Inimene, kes seal oli, rääkis selle kohta väga palju põnevat.
Just Dance – videomäng, mis on põnev viis enda liigutamiseks. Saab tantsida erinevate enda lemmiklaulude saatel. Väga huvitatud olid nooremad.
Tootearendus – sai ise kokku panna teiste ettevõtjate tootejääkidest uue toote. Sai mõelda innovaatiliselt. Hiljem saime teada, mis need jäägid tegelikult on.
Oomipood, vigurprillid – saime katsetada prille. Prillidel olid erinevad funktsioonid, nt spiooniprillid. See oli väga lõbus ja nendega sai nalja. Mõned väiksemad lapsed ostsid endale spiooniprillid kaasa.
Teaduskohvikus tutvustas suuhügieeni Suukool. Õpetati hammaste tervishoidu, kuidas hoida hambad terved ja ilusad ning kuidas saavutada hea hingeõhk.
Hambaid tuleks pesta 2 korda päevas, vähemalt 2 minutit ning kindlasti kasutada hambaniiti. Söögikordade vahel peab hoidma vähemalt 3 tundi pausi, et tagada hammaste hea olukord. Janu korral tuleks vältida erinevaid mahlu ja karastusjooke ning juua nende asemel puhast vett. Paljud ei tea, et ka tavalistes mahlades ja maitsestatud vees on väga palju suhkrut, mis on hammastele väga halb.
Kui kukud oma hamba koos juurega välja, siis tuleks see kohe jooksva vee all ära puhastada ning oma kohale tagasi panna. Hamba tagasi panemiseks on aega kuni üks tund. Pärast tuleks esimesel võimalusel minna hambaarsti juurde, et hammas täielikult korda teha. Kui kukkudes tuleb hambast välja ainult kild, tuleks see üles otsida, puhtaks teha ning sellega hambaarsti juurde kiirustada. Sel juhul näeb parandatud hammas välja naturaalsem.
Hammaste eest tuleks hoolitseda korralikult, kuid mitte üleliigselt. Puhtad hambad on tugevamad ning tervemad, kuid kui neid liiga tihedalt pesta, võivad need ära kuluda.
Viimane koht, mida külastasime, oli AHHAA teadusteater „Päästeteater“, mis toimus suures saalis.
Seal rääkisid 2 meest tulest, selle koostisest ja kuidas tuleb käituda, kui mingi asi põlema läheb ning vahenditest, mis aitavad tuld kustutada.
Jutustati, kuidas tuli tekib ning mida selleks vaja on. On vaja kolme asja: kütust, temperatuuri ja hapnikku. Kui üks neist ära võtta, tuli kustub. Seda meile ka demonstreeriti. Üks teadlane pani enda kinda peale kütust, milleks oli piiritus ning pani selle põlema. Kui ta käega vehkis, kustus tuli, sest temperatuur läks liiga madalaks. Tehti ka katse, kust võeti hapnik ära. Tehti tuli ning kustutati see CO2 tulekustutiga. Hapnik kadus hetkeks, mille tõttu tuli kustus.
Näidati ka, mis juhtub, kui valada põleva õli peale vett. Leek läks suuremaks, sest õli tihedus on veest väiksem. Õli jäi peale, vesi jäi alla. Temperatuur oli nii suur, et vesi aurustus ära, pritsides õli üles. Leek läks suuremaks.
Viimane katse, mis tehti, näitas, mis juhtub kui majja läheb gaasi ning kui seal on vanad elektrijuhtmed. Teadlased panid kasti gaasi ning tekitasid sädeme. Kasti sees toimus plahvatus, sest oli olemas kõik vajalik: kütuseks oli gaas, hapnik oli olemas ning samuti oli ka temperatuur, mille andis elekter.
Oli huvitav päev ning me saime teada palju huvitavat tule kohta, mida me varem ei teadnud. Nägime ka, kuidas see päriselt toimub, tänu katsetele. See oli üks huvitav ning õpetlik teater.
Oli tore teadusteater ja tundub, et kõik jäid rahule.
Toome veel ära mõned huvitavad faktid, mis selle päeva jooksul teada saime.
- Kõva toit on hammastele parem kui pehme, nt porgandid on väga head.
- Inimestel, kes ei loputa peale hambapesu täiesti korralikult suud (st, jätavad hambapasta korralikult loputamata), on 30% tervemad hambad.
- Hambaharja tuleks vahetada iga 2-3 kuu tagant.
- Peale hambapesu tuleks oodata vähemalt pool tundi enne kui sööma hakata.
- Huule- ja keeleneedid, mittesöödavate asjade närimine jne kahjustavad hambaid.
- Peale igat söögikorda hambaid pesijad kahjustavad oma hambaid.
- Huuletubakas on hammastele väga ohtlik, sest selleks, et see imenduks, on seal sees väikesed klaasitükid, mis lõhuvad igemeid.
- Tikk süttib ~300 kraadi juures, põleb ~800 kraadiga.
- Sigaret põleb ~700 kraadiga.
- Küünal põleb ~1400 kraadiga.
- Elektrisäde põleb ~3500 kraadiga.
- Parafiini keemistemperatuur on väga lähedane selle põlema süttimise temperatuurile.
- Veega õli kustutamine on halb mõte, sest õli on kergem kui vesi, vesi läheb selle alla ning hakkab keema. Nii pritsib see põleva õli laiali. Sellepärast muutuvadki leegid suuremaks.
- Virtuaalreaalsusega on võimalik luua programme, mis võimaldavad näha maja selle seest isegi enne selle valmimist.
- Näonahk võib vajada kas niisutava või kuivatava toimega kreeme.
- On võimalik teha prille, mis muudavad nägemist erinevat moodi, nt panevad sind nägema kõike ~10 kordselt või isegi rohkemalt.
- Soojuskaameral tähistab must kõige soojemat ning sinine või lilla toon kõige madalamat temperatuuri.
- Klotsidest on võimalik teha väga keerukaid puslesid.
- On olemas masinad/tööriistad, millega saab mõõta näo niiskust ja elastsust.